Reklam
Reklam

Apple Mac Pro Sonbaharda Sizlerle! Tarih belli oldu…

  • 06 Temmuz 2019
  • 71 kez görüntülendi.

Apple Mac Pro Sonbaharda Sizlerle! Tarih belli oldu…

Apple’ın WWDC 2019 etkinliğinde duyurduğu yeni Mac Pro’nun çıkış tarihi belli oldu. Bu eylülde satışa sunulacak olan Mac Pro’ nun etkileyici özelliklerini aşağıda sıralayalım.

Yepyeni Tasarım

Her şeyi değiştirecek bir güç. Her yönüyle muhteşem bir Mac’e merhaba deyin. Mümkün olanın sınırlarını zorlamak isteyen profesyoneller için olağanüstü performans, yapılandırma ve genişletme seçenekleriyle tasarlanmış yepyeni bir sistem.

Formunu fonksiyonelliğine borçlu. 

Mac Pro her yönüyle performans için tasarlanmış bir sistem. Paslanmaz çelik iskelet üzerine yerleştirilmiş alüminyum muhafazayı yukarı kaldırarak tüm bileşenlere ve zengin yapılandırma seçeneklerine 360 derece erişim sağlayabiliyorsunuz. Böylece ortada hiçbir sınır kalmıyor.

İşlemci ve Bellek

28 adede kadar çekirdek. Sınırsız yetenek.

Mac Pro en yüksek CPU performansına ihtiyaç duyan profesyoneller için tasarlandı. Prodüksiyon için render almaktan yüzlerce sanal müzik aleti çalmaya veya bir iOS uygulamasının simülasyonunu aynı anda birden fazla aygıtta çalıştırmaya kadar birçok zor görevin üstesinden gelebilecek kadar yetenekli. Sistemin kalbinde, 28 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen yeni Intel Xeon işlemci yer alıyor. Bu şimdiye kadar bir Mac’te bulunan en yüksek çekirdek sayısı. Ayrıca 64 PCI Express hattı, geniş L2 ve paylaşımlı L3 önbellekler işlemcinin hem içinde hem de dışında muhteşem bir bant genişliği sağlıyor.

Çok güçlü. Bir o kadar da soğukkanlı.

Her milimetresinden performans almak istediğiniz bir işlemciye devasa bir güç sağlamanız gerekir. Mac Pro için bu güç 300 watt’ın üzerinde. Sistemi serin tutan dev bir ısı düşürücü onun hiçbir kısıtlama olmadan çalışmasına imkan tanıyor. Isı boruları sıcak havayı çipten uzaklaştırarak alüminyum kanatlar boyunca dağıtıyor. Pervaneli üç adet fan ise havanın sistem içinde dolaşmasını sağlıyor.

Bellek konusunda bildiğiniz her şeyi unutun.

Çok çekirdekli bir iş istasyonu işlemcisi aynı zamanda çok fazla belleğe ihtiyaç duyar. Altı adet süper hızlı ECC bellek kanalı ve 12 adet fiziksel DIMM yuvasıyla yeni Mac Pro 1.5 TB’a kadar bellek desteği sunuyor. Yani büyük projeler üzerinde çalışan, devasa veri setlerini analiz eden veya aynı anda birden fazla profesyonel uygulama kullanan profesyoneller her tür işi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Ve bilindik kule tipi kasalarda bellekler ulaşılması zor noktalara yerleştirilirken Mac Pro’nun çift taraflı anakartı sayesinde belleğe erişim kolaylaşıyor.
2933 MHz’e kadar DDR4 ECC bellek
140 GBps’ye kadar bellek bant genişliği
6 kanallı bellek sistemi

Genişletme Seçenekleri

Sekiz adet PCI Express genişletme yuvası. Geniş düşünün. Mac Pro, sistemlerinde yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyan profesyoneller için tasarlandı. Önceki kule tipi Mac modeline göre iki kat daha fazla genişletme yuvasına sahip. Dört adet çift genişlikte, üç adet tek genişlikte veApple G/Ç kartıyla önceden yapılandırılmış bir adet yarım boy yuvaya ev sahipliği yapıyor. Kısacası şimdi daha önce tek bir iş istasyonunda mümkün olmayan kişiselleştirme ve genişletme olanaklarına sahipsiniz.

Grafik Teknolojileri

Olağanüstü bir performans için tasarlandı.

Yüksek performanslı grafik mimarisi, çoğu profesyonelin iş akışında kritik bir öneme sahip. Özellikle de 3D animasyonlar hazırlamak, 8K sahneler düzenlemek ve gerçeğe yakın oyun ortamları yaratmak gibi görevler söz konusu olduğunda. Mümkün olan en yüksek performansı sunarak profesyonellerin grafik becerilerini bambaşka bir seviyeye taşımak için çığır açıcı bir yeniliğe ihtiyaç vardı. Şimdi o yenilik iletanışma zamanı. Karşınızda Mac Pro Expansion Modülü veya diğer adıyla MPX Modülü.

Sektörde bir ilk: ikinci bir konnektör.

MPX Modülü, endüstri standartlarında bir PCI Express konnektörüne sahip. Ve bir grafik kartında ilk kez, Thunderbolt entegrasyonu ve daha fazla kapasite için ek PCIe hatlarına yer veriliyor. 500 watt’a kadar ulaşabilen MPX Modülü, önceki nesil Mac Pro’nun 
tüm gücüne eşdeğer bir güç kapasitesine sahip.

Radeon Pro Vega II Duo. Güç üstüne güç.

14 teraflopa kadar işlem performansı, 32 GB bellek ve 1 TBps bellek bant genişliğiyle Radeon Pro Vega II’ye sahip MPX Modülü tam anlamıyla bir güç merkezi. Üstelik daha da fazla güç için iki adet Radeon Pro Vega II GPU bir araya geliyor ve ortaya Vega II Duo çıkıyor. Kendisi, iki kat daha yüksek grafik performansı, bellek ve bellek bant genişliği değerleriyle dünyanın en güçlü grafik kartı. İki GPU, aralarında 5 kata kadar daha hızlı veri aktarımına olanak veren Infinity Fabric Link aracılığıyla birbirine bağlanıyor. Çoklu GPU’lara göre optimize edilen uygulamalar için bu muhteşem bir haber.

Dünyanın en güçlü grafik kartı. Çarpı iki.

Güç kavramını bir adım daha ileri taşımaya kararlı yeni Mac Pro ile, iki adet Radeon Pro Vega II Duo MPX Modülü’nübirlikte yapılandırabiliyorsunuz. Yani dört adet GPUbir araya gelerek 56 teraflopa kadar işlem performansı ve 128 GB yüksek bellek bant genişliği sunuyor. Bu, GPU ile render almaktan yapay öğrenmeye veparçacık simülasyonlarına kadar her şeyin üstesinden gelebilecek bir güç demek.

Havalı, sessiz, becerikli.

Çoğu GPU, sistemin genelinden ayrı bir parça olarak kabul edildiği için kendi soğutma sistemine ihtiyaç duyar. MPX Modülü ise Mac Pro’ya entegre bir bileşen olarak tasarlandı. Ve özel formu sayesinde daha geniş bir ısı düşürücüye imkan sağlıyor. Bu ısı düşürücü, makinenin içindeki hava akışıyla birlikte ısıyı sessizce dağıtıyor. Gürültü yapan cıvatalı bir fan olmadığı için ısı ve desibel seviyeleri çok düşük oluyor.

Video Kurgulama

Afterburner ile tanışın. Tabii yetişebilirseniz.

Film ve video sektöründe çalışan profesyonellerin alışkanlıklarını tümüyle değiştirmek için geliştirilen Afterburner, kameranızdaki görüntüyü olduğu gibi zaman çizelgesine aktarıyor, doğrudan 4K ve hatta 8K dosyalar üzerinde çalışmanıza olanak veriyor. Böylece kod dönüştürme, ek depolama veya yayına hazırlama sırasında yaşanan hatalar gibi zamanınızı çalacak problemlerle uğraşmanıza gerek kalmıyor. Proxy iş akışlarına elveda.

Bir başyapıt gücünde.

Afterburner; FPGA veya programlanabilir ASIC ile geliştirilen bir donanım hızlandırma kartı. Bir milyondan fazla mantık hücresiyle saniyede 6,3 milyar adede kadar piksel işleyebilen bu kart aynı anda üç adet 8K ProRes RAW veya12 adet 4K ProRes RAW akışının üstesinden gelebiliyor. Özetle, daha fazla yaratıcı efekt ve işlem için çekirdekler hâlâ müsait.

3 adede kadar saniyede 30 kare 8K ProRes RAW video akışı

12 adede kadar saniyede 30 kare 4K ProRes RAW video akışı

16 adede kadar saniyede 30 kare 4K ProRes 422 video akışı

Güvenlik ve Depolama

Yüksek güvenlik. 

Mac Pro bugüne kadar ürettiğimiz en güvenli kule tipi bilgisayar. Yardımcı Secure Enclave işlemcisi; şifreli depolama ve güvenli başlatma özelliklerinin temelini oluşturuyor. Şimdi işlerinizi, kodlarınızı ve fikirlerinizi korumak konusunda daha rahat olabilirsiniz. Ve elinizden gelenin eniyisine daha iyi odaklanabilirsiniz.

Yüksek Hızlı Bağlantılar

Elinizin altında güçlü bağlantılar var. 

Mac Pro’da çok sayıda yüksek performanslı bağlantı noktası bulunuyor. Dört adet Thunderbolt 3, iki adetUSB-A ve iki adet 10 Gb Ethernet bağlantınoktası bunlardan sadece birkaçı. Ve eklediğiniz her MPX Modülü ile çok daha fazla seçeneğesahip oluyorsunuz. 12 adede kadar 4K ekran veya 6 adede kadar Apple Pro Display XDR bağlayıp işlerinizi 120 milyondan fazla piksel eşliğinde görüntüleyebiliyorsunuz. Hayalinizdeki sistem şimdi hayal değil.

Apple T2 Security Chip.

Mac Pro’daki veriler Apple T2 Security Chip ile korunuyor. Apple T2 Security Chip, ayrık işlemcileri tek bir çipe entegre ediyor. Ayrıca bilgisayarınız başlatılırken yalnızca Apple tarafından güvenli bulunan işletim sistemi yazılımlarının yüklenmesine izin veriyor ve yazılımların en derin katmanlarına yapılabilecek gizli müdahaleleri engelliyor.

4 TB’a kadar depolama.

Mümkün olan en hızlı performansı sunabilmek için Mac Pro’nun temelinde flash depolama mimarisi bulunuyor. 256 GB SSD ile başlayan yapılandırma seçenekleri 1 TB, 2 TB veya 4 TB SSD’ye kadar uzanıyor. Üstelik tüm SSD’ler T2 çip tarafından şifreleniyor.

Arkadaki genişletme seçenekleri.

12 adede kadar Thunderbolt 3 bağlantı noktasıyla Mac Pro şimdiye kadarki en fazla bağlantı noktasına sahip Mac. Üstelik bu bağlantı noktalarına takılan her yeni modüle oldukça şık bir şekilde entegre oluyor.

Kasanın üst kısmı.

Üst kısımda bulunan iki pratik bağlantı noktası sayesinde, Thunderbolt 3 ile uyumlu aygıtlarınız hızlı ve kolay bir şekilde bağlanıyor.

Teknik Özellikler

İşlemci

8 çekirdekten 28 çekirdeğe kadar Intel Xeon W işlemciyle yapılandırılabilir

8 çekirdekli

3.5 GHz Intel Xeon W

8 çekirdek, 16 iş parçacığı

4.0 GHz’e kadar Turbo Boost

24.5 MB önbellek

2666 MHz bellek desteği

12 çekirdekli

3.3 GHz Intel Xeon W

12 çekirdek, 24 iş parçacığı

4.4 GHz’e kadar Turbo Boost

31.25 MB önbellek

2933 MHz bellek desteği

16 çekirdekli

3.2 GHz Intel Xeon W

16 çekirdek, 32 iş parçacığı

4.4 GHz’e kadar Turbo Boost

38 MB önbellek

2933 MHz bellek desteği

24 çekirdekli

2.7 GHz Intel Xeon W

24 çekirdek, 48 iş parçacığı

4.4 GHz’e kadar Turbo Boost

57 MB önbellek

2933 MHz bellek desteği

28 çekirdekli

2.5 GHz Intel Xeon W

28 çekirdek, 56 iş parçacığı

4.4 GHz’e kadar Turbo Boost

66.5 MB önbellek

2933 MHz bellek desteği

Bellek

12 adet kullanıcı erişimli DIMM yuvasında 1.5 TB’a kadar DDR4 ECC bellekle yapılandırılabilir

32 GB

Dört adet 8 GB DIMM

48 GB

Altı adet 8 GB DIMM

96 GB

Altı adet 16 GB DIMM

192 GB

Altı adet 32 GB DIMM

384 GB

Altı adet 64 GB DIMM

768 GB

Altı adet 128 GB DIMM veya 12 adet 64 GB DIMM

1.5 TB

12 adet 128 GB DIMM

24 çekirdekli veya 28 çekirdekli işlemci gerekir.

8 çekirdekli işlemci, belleği 2666 MHz’de çalıştırır.

12 çekirdekten 28 çekirdeğe kadar olan işlemciler, belleği 2933 MHz’de çalıştırır.

Grafik Teknolojileri

İki adet MPX Modülü dört adede kadar GPU ile yapılandırılabilir

AMD Radeon Pro 580X

36 işlem birimi, 2304 stream işlemcisi

8 GB GDDR5 bellek

5.6 teraflopa kadar tek duyarlık

Kart üzerinde iki adet HDMI 2.0 bağlantı noktası

Dahili Thunderbolt 3 bağlantı noktalarını desteklemek için sisteme yönlendirilmiş dört adet DisplayPort bağlantısı

Altı adede kadar 4K ekran, iki adet 5K ekran veya iki adet Pro Display XDR desteği

MPX bölmesine yerleştirilen yarım boy MPX Modülü, 2. PCIe yuvasıyla ek genişletme olanağı sunar

AMD Radeon Pro Vega II

64 işlem birimi, 4096 stream işlemcisi

1 TBps bellek bant genişliğine sahip 32 GB HBM2 bellek

14.2 teraflopa kadar tek duyarlık veya 28.4 teraflopa kadar yarım duyarlık

Infinity Fabric Link bağlantısı, iki adet Vega II GPU’nun 84 GBps’ye çıkabilen hızlarda bağlanmasına imkan verir

Kart üzerinde dört adet Thunderbolt 3 bağlantı noktası ve bir adet HDMI 2.0 bağlantı noktası

Dahili Thunderbolt 3 bağlantı noktalarını desteklemek için sisteme yönlendirilmiş iki adet DisplayPort bağlantısı

Altı adede kadar 4K ekran, üç adet 5K ekran veya iki adet Pro Display XDR desteği

MPX bölmesini dolduran tam boy MPX Modülü, ekstra güç ve PCIe bant genişliği kullanır

AMD Radeon Pro Vega II Duo

Her biri 64 işlem birimine ve 4096 stream işlemcisine sahip iki adet Vega II GPU

Her biri 1 TBps bellek bant genişliğine sahip 64 GB HBM2 bellek (GPU başına 32 GB)

28.4 teraflopa kadar tek duyarlık veya 56.8 teraflopa kadar yarım duyarlık

Tümleşik Infinity Fabric Link bağlantısı, iki adet Vega II GPU’nun 84 GBps’ye çıkabilen hızlarda bağlanmasına imkan verir

Kart üzerinde dört adet Thunderbolt 3 bağlantı noktası ve bir adet HDMI 2.0 bağlantı noktası

Dahili Thunderbolt 3 bağlantı noktalarını desteklemek için sisteme yönlendirilmiş dört adet DisplayPort bağlantısı

Sekiz adede kadar 4K ekran, dört adet 5K ekran veya dört adet Pro Display XDR desteği

MPX bölmesini dolduran tam boy MPX Modülü, ekstra güç ve PCIe bant genişliği kullanır

Güç Kaynağı

1.4 kilowatt

Maksimum sürekli güç:

108 – 125 V veya 220 – 240 V gerilimde 1280 W

100 – 107 V gerilimde 1180 W

Genişletme Yuvaları

Sekiz adet PCI Express genişletme yuvası

İki adet MPX Modülü veya dört adede kadar PCI Express kart yuvası

Her bir MPX bölmesinde aşağıdaki özellikler bulunur:

Grafikler için x16 3. nesil bant genişliği

Thunderbolt için x8 3. nesil bant genişliği

DisplayPort video sinyali yönlendirme

MPX Modülü için 500 W’a kadar güç

Alternatif olarak, her bir MPX bölmesi aşağıdaki özellikleri destekleyebilir:

Bir adet tam boy, iki kat genişlikte x16 3. nesil yuva ve bir adet tam boy, iki kat genişlikte x8 3. nesil yuva (MPX 1. bölme)

Veya iki adet tam boy, iki kat genişlikte x16 3. nesil yuva (MPX 2. bölme)

İki adet 8 iğneli konnektör üzerinden 300 W’a kadar yedek güç

Üç adet tam boy PCI Express 3. nesil yuva

Bir adet x16 yuva, iki adet x8 yuva

Kullanılabilir 75 W yedek güç

Apple G/Ç kartıyla yapılandırılmış bir adet yarım boy x4 PCI Express 3. nesil yuva

Afterburner

ProRes ve ProRes RAW hızlandırma kartı

PCI Express x16 kart

Final Cut Pro X, QuickTime Player X ve desteklenen üçüncü taraf uygulamalarında ProRes ve ProRes RAW codec’lerini hızlandırır

3 adede kadar 8K ProRes RAW veya 12 adede kadar 4K ProRes RAW videonun oynatılmasını destekler

Depolama

4 TB’a kadar SSD depolamayla yapılandırılabilir1

256 GB SSD

Bir adet 256 GB modül

1 TB SSD

İki adet 512 GB modül

2 TB SSD

İki adet 1 TB modül

4 TB SSD

İki adet 2 TB modül

2.6 GBps’ye kadar sıralı okuma ve 2.7 GBps’ye kadar sıralı yazma performansı

Apple T2 Security Chip tarafından şifrelenmiş depolama

Giriş/Çıkış

Yarım boy x4 PCI Express yuvasına takılı, aşağıdaki özelliklere sahip G/Ç kartı:

İki adet USB 3 bağlantı noktası

USB-A desteği (5 Gbps’ye kadar)

İki adet Thunderbolt 3 bağlantı noktası

Thunderbolt 3 desteği (40 Gbps’ye kadar)

USB-C desteği (10 Gbps’ye kadar)

DisplayPort desteği

İki adet 10 Gb Ethernet bağlantı noktası:

Bakır kablolar üzerinden 10 Gb Ethernet performansı desteği

Nbase-T endüstri standardı desteği: RJ-45 konnektörleri aracılığıyla 1 Gb, 2.5 Gb, 5 Gb ve 10 Gb Ethernet bağlantı hızları

Diğer Bağlantılar

Kule tipi kasanın üst kısmında iki adet Thunderbolt 3 bağlantı noktası

Thunderbolt 3 desteği (40 Gbps’ye kadar)

USB-C desteği (10 Gbps’ye kadar)

DisplayPort desteği

Ses

Yerleşik hoparlör

Kulaklık desteğine sahip 3,5 mm kulaklık jakı

Giriş Aygıtları

Sayısal Tuş Takımlı Magic Keyboard (gümüş rengi ve siyah)

Magic Mouse 2 (gümüş rengi ve siyah)

İsteğe bağlı Magic Trackpad 2 (gümüş rengi ve siyah)

Wireless

Wi-Fi

802.11ac Wi-Fi wireless ağı

IEEE 802.11a/b/g/n uyumlu

Bluetooth

Bluetooth 5.0 wireless teknolojisi

Boyutlar

yükseklik:52,9 cm

genişlik:45 cm

derinlik:21,8 cm

Opsiyonel tekerlekler takılı olduğunda yükseklik:

55,7 cm

Ağırlık

18 kg

Elektrik ve Çalışma Gereksinimleri

Hat gerilimi: 12 A akım şiddetinde 100 – 125 V AC; 6 A akım şiddetinde 220 – 240 V AC

Frekans: 50 Hz ila 60 Hz, tek faz

Çalışma sıcaklığı: 10° ila 35°C

Depolama sıcaklığı: -40° ila 47°C

Bağıl nem: %5 ila %95 yoğuşmasız

Maksimum yükseklik: 5.000 metreye kadar test edilmiştir

Reklam
bilim teknoloji